Karmię piersią i co teraz?

Gratulacje! Urodziłaś życie! Na pewno jesteście obydwoje w Nowym Życiu zakochani. Wspomnienie porodu pewnie jest jeszcze świeże i niezależnie od tego, czy rodziłaś naturalnie czy przez cesarskie cięcie, dochodzisz jeszcze do siebie. Nic już nie będzie takie jak wcześniej, ale to już na pewno wiesz. Na pewno powinnaś wiedzieć teraz, w jaki sposób obserwować powracającą płodność.

To normalne!

Burza hormonalna po porodzie to norma. To, że radość miesza się ze smutkiem, euforia z niewyspaniem, a płacz i śmiech niewiele od siebie dzieli, też jest normalne. Twój organizm ma za sobą niezłą wspinaczkę na szczyt i nastał czas na powrót na równinę. Powrót do płodności będzie więc albo szybki i sprawny, albo zajmie więcej niż sam okres ciąży. Zależne jest to od kilku czynników.

Co ma karmienie do owulacji?

Powrót płodności po porodzie jest zdeterminowany przez sposób karmienia dziecka. Dlaczego? U kobiet karmiących  piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), przez co karmienie blokuje owulację. Jeśli poziom prolaktyny spada (mama karmi mniej),  hormony odpowiedzialne za wzrost pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej nie są blokowane. Uważne obserwacje wykażą czas powrotu płodności.

Dzień porodu uznajemy za pierwszy dzień cyklu(tak! tak jak miesiączka). Dzięki temu perspektywa owulacji i kolejnej miesiączki staje się klarowna i bardzo istotna, zwłaszcza przy konieczności odsunięcia kolejnej ciąży w czasie.

Płodna czy niepłodna po porodzie?

W metodzie termiczno- objawowej, przy spełnieniu konkretnych warunków karmienia (np. aktywne ssanie 100 minut na dobę, brak przerw dłuższych niż 7 godzin w przystawianiu dziecka do piersi), uznaje się, że niepłodność może trwać nawet do 84. dnia po porodzie.

Czas karmienia, z różnych względów, jest czasem wymagającym i niejako czasem sprawdzianu z odczytywania sygnałów własnego ciała. Jeśli jest taka możliwość, warto obserwacje płodności zacząć wcześniej. Ale jeśli dopiero zaczynasz, to fantastycznie! Doświadczenie wyniesione z tego wyjątkowego czasu będzie Twoim bogactwem. W pierwszym cyklu w oczekiwaniu na owulację można korzystać z tzw. reguły szczytu. Konkretne reguły, którymi się ona rządzi, są przejrzyste i zrozumiałe.

Dobre dla dziecka, dobre dla Ciebie

Laktacja, pomimo, że jest wyzwaniem w obserwacji płodności, to jest ogromną inwestycją. W odporność malucha, w Waszą więź, w Twoje zdrowie. Nie sposób wymienić wszystkich korzyści tego czasu. Czas karmienia jest ściśle powiązany z naszą płodnością, dlatego warto poznać zasady, jakimi się rządzi. Po to, byś była szczęśliwsza i spokojna.

Jeśli przeżywasz teraz ten wyjątkowy czas zapraszam do kontaktu, chętnie Cię przez to wyzwanie przeprowadzę.