Kiedy ta owulacja?

„Kiedy ta owulacja?” To jedno z najczęściej pojawiających się pytań! Słusznie, bo wyłapanie czasu maksymalnie płodnego jest szczególnie ważne dla par z obniżoną płodnością.

Czy na pewno odbyła się owulacja wiadomo wtedy, gdy doszło do poczęcia lub gdy zostanie to zaobserwowane przez ginekologa. Nie da się tego czasu przegapić! Kobiece ciało wysyła wtedy kilka czytelnych sygnałów poprzedzających czas owulacyjny.

Rys. Materiały edukacyjne INER Polska

Śluz

Ważnym biowskaźnikiem płodności jest śluz. Uwolnieniu komórki jajowej towarzyszy dominacja estrogenowa. W jej wyniku w kryptach szyjki macicy produkowany jest śluz szyjkowy, który ma kilka typów. Czas największej płodności rozpoczyna się wraz z wydzieliną wodnistą, rozciągliwą, dającą odczucie mokrości i śliskości. Śluz taki zwany jest wtedy śluzem dobrej jakości, ma odczyn zasadowy, umożliwia plemnikom proces kapacytacji, odżywia je, co jest kluczowe dla zapłodnienia.

Równolegle z produkcją śluzu przez estrogeny, postępuje wzrost pęcherzyka z komórką jajową wskutek działania FSH (hormon folikulotropowy).  Faza trwania śluzu dobrej jakości jest kwestią indywidualną, rzetelne prowadzenie obserwacji umożliwia  rozpoznanie czasu płodności.

WAŻNE! Według badań bazujących na markerach medycznych i obserwacjach cyklu wg różnych metod, lekarze przychylają się do wniosku, że owulacja ma najczęściej miejsce w ostatnim dniu ze śluzem dobrej jakości (dzień szczytu, peak Day).

Testy owulacyjne

Testy owulacyjne badają poziom LH w moczu. Poziom ten wzrasta dopiero 24-36 godzin przed owulacją. Pod jego wpływem następuje luteinizacja i produkcja progesteronu w komórkach ziarnistych, następnie pęka ściana pęcherzyka z komórką jajową.

WAŻNE! Testy mają określoną czułość, więc dla kobiet z podwyższonym podstawowym poziomem LH, będą słabo dodatnie w różnych momentach cyklu.

Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia 12-24 godziny, więc robiąc testy owulacyjne np. każdego ranka, można przeoczyć czas jej uwolnienia! Robiąc testy, warto wiedzieć, że wiosną owulacja występuje głównie rano, natomiast jesienią i zimą głównie wieczorami. Testy absolutnie nie są polecane jako metoda odkładania ciąży!

Monitoring cyklu

Mądry lekarz to skarb!  Monitoring, prócz szczegółowego wywiadu, polega na częstym badaniu ultrasonograficznym w trakcie jednego cyklu  i dokładnie pokazuje obraz jajników i macicy, a przez to widoczne są parametry pęcherzyków i endometrium. Dzięki temu wiadomo, jakie wspomaganie płodności będzie najlepsze dla konkretnej kobiety.

Większa ochota na seks

Tak jesteśmy skonstruowane, że w czasie największej płodności mamy najwięcej ochoty i przyjemności ze współżycia. Hormony w tym czasie wyjątkowo sprzyjają zbliżeniom i potęgują kobiece odczucia. Kobiety bardzo często są tego świadome, że zbliża się czas płodny. Takie sygnały jak  np.ból owulacyjny,  nie są wyznacznikiem płodności, ale sygnalizują jej bliskość.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zapisz się na kurs!