Niepłodność- i co dalej?

Jedna kreska na teście ciążowym- widok tak dobrze znany…  Ogromny żal, pustka i mieszanina gniewu. Wielu kobietom marzącym o rodzinie taki widok łamie serce. Takim obrazem okładki książki posłużyła się też Jean Dimech-Juchniewicz, by słowem pełnym czułości, ale i kompetentnymi radami te serca spróbować posklejać.

To nie książka- to prawdziwy przewodnik na czas starań o poczęcie i na czas diagnozowania problemów medycznych. Przewodnik, który traktuje czytelnika, mogącego mieć trudności w sferze prokreacyjnej, holistycznie.  Przy każdym rozdziale zastosowano fenomenalny schemat : prawdziwe świadectwo par zmagających się z niepłodnością, wyjaśnienie problemu w oparciu o chrześcijańską antropologię i aktualną wiedzę medyczną, pytania do rozważenia osobiście i w małżeństwie, sugestie dla zatroskanych przyjaciół i rodziny oraz na końcu modlitwę.  Tak proste, a tak genialne! Przyznam, że sprawia to, że struktura książki jest nie tylko harmonijna i przejrzysta, ale może realnie odpowiedzieć na trudności psychologiczne czy duchowe pary doświadczającej niepłodności. Autorka profesjonalnie, a zarazem czytelnie wyjaśnia czym jest naprotechnologia, ale i czym są z punktu widzenia medycznego  techniki wspomaganego rozrodu.

Co z mojej perspektywy bardzo cenne, w sposób przystępny są wyjaśnione możliwości diagnostyczne i naprawcze, a także odesłanie do konkretnych dokumentów Kościoła Katolickiego, w których znajdują się ramy etyczne dotyczące leczenia niepłodności.

Dr n.med. Przemysław Binkiewicz, wspaniały człowiek, ginekolog i certyfikowany naprotechnolog, u którego na oddziale ginekologiczno – położniczym urodziłam pierwsze dziecko, pisząc o tej książce odważnie zaproponował, że mogłaby mieć tytuł TEOLOGIA NIEPŁODNOŚCI. I muszę przyznać, że coś w tym jest. Jednak nie jest to tylko książka dla katolickich małżeństw- to propozycja dla wszystkich, którzy na problem niepłodności patrzą ze zdrowym rozsądkiem i pewną wrażliwością.

Od kilku lat wspierając kobiety w rozpoznawaniu płodności, coraz częściej podczas konsultacji spotykam się z parami, które doświadczają trudności prokreacyjnych. Dlatego też zgłaszają się, by dobrze poznać rytm swojej płodności i owocnie go wykorzystać. Cieszę się, że Wydawnictwo W Drodze podjęło się wydania właśnie takiej książki o problemach z płodnością. Z czystym sercem mogę ją po prostu polecić.